Opis zasady działania lasera - Salon / Gabinet - depilacja laserowa Szczecin | najlepszy laser Mediostar Next

Przejdź do treści

Menu główne:

Opis zasady działania lasera

Laser Mediostar Next Pro
Laser laserowi nie równy

Wiele z nas słyszało o laserach, które potrafią zdziałać przysłowiowe cuda – pozwalają pozbyć się zbędnego owłosienia, zamykają naczynka, usuwają rumień czy leczą skórę z trądzikiem albo usuwają zmiany po trądzikowe. Mało kto jednak wie, jaki laser skutecznie i bezpiecznie poradzi sobie z tymi dolegliwościami.

Już od kilku lat w Polsce istnieje moda na laserową epilacje tych obszarów ciała, z których chcemy pozbyć się zbędnego owłosienia. Znane są także zabiegi zamykania naczynek, szczególnie wczesną wiosną oraz jesienią. Dermatolodzy coraz częściej polecają zabiegi     z użyciem lasera do leczenia zmian trądzikowych  i usuwania blizn na twarzy. Jak jednak wybrać bezpieczny i skuteczny laser to jest kluczowe pytanie? Lasery odgrywają w medycynie estetycznej coraz większą rolę. Charakterystyka laserów ma dwojaki charakter – może niszczyć tkanki (lub cebulki włosów), z drugiej jednak strony stymuluje komórki do podziału. Na polskim rynku pojawiło się wiele chińskich urządzeń, które charakteryzuje słabsza jakość działania oraz często brak podstawowych certyfikatów bezpieczeństwa czy certyfikatów medycznych, służących jako gwarant wspomnianego wyżej bezpieczeństwa. Jako klienci powinniśmy mieć do nich łatwy dostęp i pytać  o nie przed konkretnym zabiegiem. Warto także sprawdzić przeszkolenie osoby, która będzie nam dany zabieg wykonywała. Dokument potwierdzający odbycie certyfikowanego szkolenia z obsługi lasera , upewni nas, że lekarz czy kosmetolog ma prawo wykonać nam jakby nie było inwazyjny zabieg. Innymi słowy , że  wie jakie parametry urządzenia dobrać do stanu naszej skóry czy koloru włosów tak, aby uniknąć poparzenia oraz stworzenia trudno gojących się ran.
 
Terapie laserowe pozwalają wykonać zabiegi odmładzające lub redukujące pewne defekty skórne tj. nadmierne owłosienie, rozszerzone naczynia krwionośne, rumień, przebarwienia, utrata jędrności, blizny potrądzikowe oraz zmiany  trądzikowe. Wyżej wymienione mankamenty najczęściej usuwane są za pomocą lasera diodowego lub IPL.

Wiele z nas popełnia błąd nazywając „laserem” urządzenia typu IPL. IPL – Intense Pulse Light – to silny, pulsujący impuls światła. Podstawą w usuwaniu włosów jest zjawisko fototermolizy – czyli podgrzewania części wzrostowych włosa. Źródłem światła IPL jest xenonowa lampa błyskowa, która przewodzi  światło polichromatyczne, z wieloma długościami fal, co powoduje rozgrzanie się przy okazji innych składników tkanek. Przy wysokich parametrach, może powodować nieprzyjemne poparzenia. Dopuszczalna gęstość energii i moc wiązki musi być zatem ograniczona by nie przegrzać skóry. Stąd też wynika fakt, iż konieczne jest wykonanie większej ilości zabiegów przy użyciu IPL. Plusem jest natomiast dosyć niska cena.
 
Jest wiele laserów – jak choćby lasery aleksandrytowe, neodymowojagowe, rubinowe czy diodowe. Ten ostatni jest obecnie najczęściej stosowanym. Są to lasery o wysokiej mocy, w którym dioda jest ciałem ogniskującym. Dioda w laserach diodowych wytwarza długość fali od 800 do 1000 nm (np. MedioStar Next emituje aż 2 długości fali 810 oraz 940 nm). Dobrze jest jeśli urządzenie posiada 2 długości fal, by lekarz mógł dobrać odpowiednią do stanu i rodzaju skóry każdego pacjenta. Np. w przypadku pacjentów o ciemnej skórze długość wiązki 940 nm będzie słabiej absorbowana przez melaninę, i co z tego wynika  bardziej bezpieczna. Laserów diodowych używa się obecnie także w stomatologii, a nawet w przypadku leczenia prostaty. Zabiegi usuwania owłosienia lub zamykania naczynek dzięki dobremu chłodzeniu głowicy są  niemal niewyczuwalne, a do tego o wiele bardziej skuteczne niż zabiegi IPL. Patrząc na zwiększającą się popularność  tych laserów można przewidzieć, że w niedługim czasie wyszczególniona kategoria zawładnie także innymi dziedzinami medycyny. A my możemy już dziś korzystać z niej (znając oczywiście wszystkie przeciwwskazania) i cieszyć się gładką skórą, bez plam , rozszerzonych naczynek czy innych mało estetycznych defektów.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego